Archiv aktualit 2018

6. listopadu 2018 - Sezóna 2018 skončila
Tečku za letošní sezónou udělala návštěva MŠ Královice, které v sobotu předcházelo slavnostní ukončení. Děkujeme všem 4720 návštěvníkům, kteří si na nás udělali čas. Meziroční 42% nárůst návštěvnosti zohledníme v příštím roce rozšířením otvírací doby. Nově bude o víkendech otevřeno i v dubnu a o sobotách se doba pro veřejnost prodlouží do 16:30 hodin. Také stále oblíbenější odpolední sobotní Cyklohráček k nám pojede častěji – poprvé 30. března 2019 a pak vždy ob týden až do 26. října.

18. října 2018 - Slavnostní ukončení sezóny
V sobotu 27. října se do Zlonic vypraví dětské hřiště na kolejích Cyklohráček, půlstoletí stará vlaková souprava v čele Karkulkou T444.162 i historický autobus Škoda 706 RTO. Dovezou zájemce z Prahy, Hostivice i Slaného na slavnostní ukončení sezóny našeho muzea, které je letos obohaceno o připomínku 700 let prvního dochovaného zápisu o obci Lisovice, kde naše expozice od roku 2010 sídlí. Podrobný program najdete ZDE.

12. října 2018 - Lípa, symbol svobody
V pondělí 8. října byla v našem areálu představena lípa, kterou jsme zasadili v předstihu před oslavami 700 let obce Lisovice plánovanými na 27. října. Při této příležitosti posloužil modlitbou a Boží požehnání pro novou Lípu svobody vyprosil otec Ignatius, jehož přímluvy, modlitby a prosby o požehnání však zazněly i ve prospěch celé naší obce, hospodářů a hospodyní, ve prospěch zdejších polí, luk a domů, ve prospěch lidí, kteří u nás žijí i pracují. Své kázání a své prosby o Boží požehnání zakončil otec Ignatius přečtením „Modlitby za vlast“, kterou v druhé polovině devatenáctého století složil známý český vlastenecký kněz, historik a spisovatel Václav Beneš Třebízský (*1849 - +1884), pocházející z nedaleké obce Třebíz.

23. září 2018 - 700 let Lisovic připomene výroční turistická známka
Nejstarší dochovaný záznam o Lisovicích, ve kterých se nachází náš areál, pochází z února roku 1318. Nevelká zemědělská obec se rozrostla především v souvislosti s výstavbou Pražsko-duchcovské dráhy, která (díky přehnaným požadavkům na cenu pozemků ve Zlonicích) umístila třetinu zlonického nádraží na pozemcích koupených od rodu Vopršalů z Lisovic. Do dnešních dnů je tak část lisovických domů v těsném sousedství Zlonic, Lisovice č.p. 23 dokonce přiléhá ke zlonické vodárně. Samostatnost obec Lisovice ztratila v roce 1960, kdy byla přidružena k dnešnímu městysi Zlonice. To vše připomene akce chystaná jako součást slavnostního ukončení letošní sezóny na 27. října.

6. září 2018 - K jednadvacetinám nová silnice
Ve čtvrtek 6. září 2018 slavilo naše muzeum 21. výročí, kdy do původní expozice vstoupili první návštěvníci. Žádná velkolepá oslava se sice nekonala, ale dárek jsme my, všichni naši návštěvníci i obyvatelé Lisovic dostali skvělý. Městys Zlonice nechal položit nový povrch na vedlejší komunikaci vedoucí od hlavní brány muzea podél kapličky a rybníčku do spodní části obce. Napříště tak u nás můžete lépe zaparkovat i projíždět při veteránských akcích našim areálem.

26. srpna 2018 - Čtyřtisící návštěvnice již v srpnu
Poslední srpnový víkend začal rozpačitě poruchou Cyklohráčku, který musela nahradit náhradní souprava. Zato neděle byla opravdu vydařená. Nebylo horko, ale krásně svítilo sluníčko. A především, ve 14:20 k nám dorazila letošní čtyřtisící návštěvnice. Samozřejmě s rodinou, protože naše expozice i související odpočinkové prostory navštěvují především mladí rodiče se svými dětmi. Pro porovnání snad zbývá dodat, že celý loňský rok k nám dorazilo 3.333 platících návštěvníků a před námi jsou ještě 2 měsíce, kdy máme otevřeno již jen o víkendech a ve svátek, ale i tak určitě další hosté přijedou. Děkujeme proto všem, kteří nám svou přízní pomohli a pomohou s tím, abychom v letošním roce dosáhli historicky největšího růstu návštěvnosti. Bez vás bychom to nedokázali.

20. srpna 2018 - Předvolební setkání s voliči
Ve čtvrtek 16. srpna představil v našem areálu kandidát do Senátu Jan Vondrouš (NE-VOLIM.CZ) svůj program. Následná diskuse s občany byla zakončena prohlídkou muzea. Čtyřicetiletý Jan Vondrouš kandiduje pod číslem 1 ve volebním obvodu 29, který kromě Litoměřicka paradoxně zahrnuje i oblast kolem Slaného. Železniční veřejnosti je znám především svým bojem za obnovu provozu na trati Lovosice – Řetenice – Teplice, který je v rozporu s přísliby státu nadále zastaven. Petici požadující obnovení trati lze podepsat i u pokladny našeho muzea.

24. července 2018 - Hasiči v železničním muzeu
Stejnojmenná bezplatně distribuovaná publikace, vydaná Vokoun Family, Jekatěrinburg, byla veřejnosti představena v sobotu 21. července. Na 48 stranách A6 přibližuje historické hasičské stříkačky SDH Zlonice, akce pořádané sborem v našem areálu, důležitost tradiční spolupráce místních dobrovolných organizací i to, že zloničtí hasiči oslaví v příštím roce 140 existence sboru. Večer proběhla uzavřená akce, kterou členové SDH připravili pro jednoho ze svých členů. Hasiči se museli k muzeu ale vypravit i v neděli, kdy pole v těsném sousedství zachvátil rozsáhlý požár.

19. července 2018 - Motoristickou sobotu navštívil i prezident
Odpoledne v sobotu 14. července bylo u nás opravdu rušné. Nejprve naším areálem projelo zhruba 150 automobilových veteránů, jejichž řidiči u kontrolního stanoviště 9. ročníku Slánského okruhu testovali své znalosti. Následně u nás zakončila spanilou jízdu zhruba stovka účastníků 14. Královického srazu kabrioletů. V rámci připomínky 100. výročí vzniku republiky zavítal do muzea i TGM, aby se po krátké prohlídce v doprovodu osobního sekretáře svezl naší malodráhou.

8. července 2018 - O prázdninách 6 dnů týdně
Prázdninový režim u nás odstartovala jízda Cyklohráčku, který v sobotu 30. června dovezl téměř stovku návštěvníků. Od téhož dne máme až do 2. září otevřeno denně vyjma pondělí. Malodráha je nadále v provozu každou sobotu. Příjemné počasí láká k výletům a tak jsme letos přivítali dvoutisící návštěvnici už 7. července, zatímco vloni se tak stalo až 15. srpna.

30. června 2018 - Sežeňte ovečky
Máte doma malé hrdiny? Zapojte je do letní záchranné akce! Duhové ovečky, které dennodenně vyprovázely malé diváky Déčka do peřin, se zatoulaly do našeho světa! Je třeba je všechny najít a dopravit zpátky. Pomoci můžete i vy! Vydejte se o prázdninách s dětmi na tři místa, kde byly ovečky spatřeny. Na vybrané pomocníky čekají ceny: stavebnice LEGO, plyšové ovečky a ovčí kvarteta. Jedním z míst, kde se ovečky houfují, je i Železniční muzeum Zlonice. Mapu výletů, speciální mobilní aplikace a všechny potřebné informace najdete na WWW.SEZENTEOVECKY.CZ.

18. června 2018 - Přichází již 4. vydání průvodce
První prázdninový den, sobota 30. června přinese několik zajímavostí. Odpolední Cyklohráček dojede až do Zlonic, návštěvníci muzea poprvé obdrží již 4.vydání tištěného průvodce „Exponáty ŽMZ“, odstartuje prázdninová soutěž,…
Děkujeme touto cestou partnerům, kteří nám pomáhají s tím, aby byla pro všechny platící návštěvníky naše publikace opět zdarma. A vás všechny upozorňujeme, že přesná informace o celostátní soutěži, do které se zapojilo i naše muzeum, bude k dispozici na této stránce 30. června ráno.

12. června 2018 - Vzácná návštěva
Cestou z Jáchymova, kde si odpykával v 50. letech minulého století trest, navštívil v pondělí 11. června náš areál v doprovodu přátel pan Miloslav Růžička - politický vězeň, člen Konfederace politických vězňů, autor dvoudílné knihy VYHNANCI – AKCE „KULAK“. Pan Růžička se narodil 10. října 1925 do rodiny menšího sedláka. Poúnorovému režimu byl nepohodlný svým tzv. kulackým původem, podílel se i na rozšiřování protikomunistických letáků. V prosinci 1951 byl zatčen a následně v lednu 1952 odsouzen na pět let těžkého žaláře. Proto jej u nás samozřejmě nejvíce zaujalo prostředí starobylého venkovského statku i pamětní deska agrárního premiéra Jana Malypetra, který zde trávil část života.

30. května 2018 - Květen zakončila speciální prohlídka
Poslední skupinou, která si na květen objednala prohlídku našeho muzea, byla speciální škola z Prahy. Přestože historický areál doplněný o koleje a historická železniční vozidla není pro vozíčkáře zdaleka ideální, díky doprovodu si všichni účastníci výlet skutečně užili.

28. května 2018 - Druhý letošní Cyklohráček do Zlonic
V sobotu 26. května dorazilo Cyklohráčkem na zlonické nádraží 6 desítek zájemců o prohlídku našich expozic. Počasí bylo téměř letní a tak většina volila nejprve občerstvení u tradičně přítomného stánku dopravního vydavatelství Pavel Malkus. Po projížďce malodráhou a prohlídce expozic volila stinná místa. Nic už nenaznačovalo, že areál ze středy na čtvrtek zasáhla silná bouře, která poničila stromy i střechy.

23. května 2018 - První využití „Hladomorny“ na objednávku
V úterý 22. května u nás proběhlo výjezdní zasedání rady Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové. Menší část účastníků dorazila auty, většina dala tradičně přednost vlaku. Po pracovní části, uskutečněné v našem parku, využili účastníci jako první externí uzavřená skupina stín naší „Hladomorny“ k drobnému občerstvení. Následovala krátká prohlídka expozic i diskuse o možnostech spolupráce mezi zástupci hradecké expozice a našeho spolku.

21. května 2018 - Krokodýl z Brna dorazil do Zlonic
V sobotu 19. května k nám zavítal motorový vůz M 286.0044 Klubu přátel kolejových vozidel Brno se zvláštním vlakem pro STARS - SEVERNSIDE TRAVEL AND RAILWAY SOCIETY. Po prohlídce našeho areálu pokračovali britští přátelé železnic do muzea KHKD v Kněževsi u Rakovníka. Jednalo se o první příjezd motorového vozu řady M 286.0 s cestujícími do Zlonic po 50 letech, kdy tato vozidla zajišťovala rychlíkovou dopravu z Prahy do Mostu.

10. května 2018 - Den vítězství v muzeu i okolí
Již 6. Slavnosti Městyse Zlonice, které se uskutečnily v úterý 8. května, letos doplnila výstava historické techniky. Vedle hasičských stříkaček místo zaujaly 2 naše úzkorozchodné vozíky a několik exponátů uvažovaných pro naší budoucí zemědělskou expozici. Mezi centrem slavností a muzeem byla zajištěna kyvadlová doprava. Zajímavý den obohatily návozy hasičské techniky, průjezd kolony 17. Jízdy na Říp organizované peruckými motorkáři i trojice účastníků srazu historických vozidel Stopou Slánského Oriona, která se u nás cestou domů zastavila.

1. května 2018 - První letošní Cyklohráček dorazil do Zlonic
Zhruba ze dvou třetin zaplněná souprava Cyklohráčku dorazila s mírných zpožděním v sobotu 28. dubna na zlonické nádraží. Převážnou většinu cestujících tvořily maminky s dětmi, ale také tatínkové a prarodiče s vnoučaty. Malodráha se tedy nezastavila, ovšem stranou zájmu nezůstaly ani mimořádně vystavené hasičské stříkačky a další exponáty. Příští jízda Cyklohráčku k nám je plánována na sobotu 26. května.

27. dubna 2018 - Čarodějnice s Neználkem
Prvním dětským zájezdem letošního roku byl Neználek – školička a jesle z Prahy, která k nám jezdí již několik let. Letos se ale účastníci kromě prohlídky a jízdy malodráhou věnovali i tradičnímu pálení čarodějnic.

24. dubna 2018 - Sezóna 2018 zahájena
V sobotu 21. dubna muzeum úspěšně vstoupilo do nové sezóny. Vedle celoročně dostupných expozic zaujala návštěvníky i menší výstava 30 až 50 let starých osobních automobilů. Z celkového počtu 393 osob dorazila více než polovina parním expresem Svatý Jiří, na který u nádraží čekal autobusový přípoj jedoucí přímo k muzeu.

18. dubna 2018 - Na zahájení Cyklohráčkem a Harmonikou
Vzhledem k obrovskému zájmu o zahájení naší sezóny ze strany rodin s předškoláky bude v sobotu 21. dubna čekat na cestující ranního Cyklohráčku u nádraží ve Slaném harmonika – kloubový velkokapacitní autobus, který je bezplatně dopraví až do našeho muzea. Odjezd je plánován ze Slaného v 10:45, zpět z autobusové zastávky Lisovice v 15:15. Podmínkou k bezplatné jízdě je předchozí zakoupení příslušné vstupenky do muzea, která bude prodávána přímo u autobusu. Cestující z Cyklohráčku v té souvislosti upozorňujeme, že s kupónem mají nárok na zlevněnou rodinnou vstupenku za pouhých 120 Kč.

16. dubna 2018 - Muzeum zahájí sezónu, novinkou je sleva pro seniory
V sobotu 21. 4. 2018 zahájí naše muzeum v 9 hodin další sezónu. Z Prahy bude vypraven parní vlak, od nějž bude zajištěna přeprava autobusem přímo k bráně muzea. Nebudou chybět výstava historických stříkaček ani automobily z 60. až 80. let minulého století. Naprostou novinkou je 25% sleva pro seniory starší 65 let a držitele karty Klubu železničních cestovatelů. Pro ty, kteří přijedou parním expresem Svatý Jiří je připraveno speciální cenové zvýhodnění. Autobus z nádraží do muzea a zpět bude pro ně zdarma, za rodinnou vstupenku zaplatí místo obvyklých 150 pouhých 120 Kč. Muzeum i malodráha budou v provozu až do 16 hodin.
Podrobnosti: Zahájení sezóny.

4. dubna 2018 - Velikonoční prohlídky se osvědčily
Přes chladné počasí přelomu března a dubna, na který připadly letošní Velikonoce, si do našich expozic našlo cestu celkem 144 návštěvníků. V pondělí, jako do jiných obydlených domů, dorazili i malí koledníci.
Nyní před námi stojí práce na přípravách již skutečné sezóny, která odstartuje již za 3 týdny, v sobotu 21. dubna 2018.

12. března 2018 - Mimořádné velikonoční prohlídky
Z důvodu prudkého nárůstu zájmu o prohlídku expozic našeho muzea budou po dobu od 30. března do 2. dubna 2018 přístupné expozice v běžném režimu od 9 do 15 hodin. Upozorňujeme návštěvníky, že v expozicích stále probíhají drobné úpravy, které budou dokončeny až k termínu slavnostního zahájení sezóny 21. dubna 2018. Jejich vliv na průběh prohlídky je však minimální.

8. března 2018 - Poprvé v celostátním periodiku
Je až neuvěřitelné, že jste se do dnešního dne nikdy nesetkali s podrobným článkem o našem muzeu publikovaném v celostátně běžně distribuovaném periodiku. Dneškem nastává změna. Povídání o vzniku a dvacetiletém vývoji našich expozic se věnuje dvoustránka březnového vydání měsíčníku MY, které právě přichází do prodejní sítě a schránek předplatitelů nejen v ČR, ale také na Slovensku.

2. března 2018 - Návštěva dvoutakťáků
Téměř dva měsíce před zahájením sezóny se 25. února uskutečnila první letošní prohlídka našich expozic. Objednali si ji přátelé Trabantů, Wartburgů a všech ostatních silničních vozidel s dvoutaktním motorem. Přes silný mráz se podařilo nastartovat i lokomotivu malodráhy a tak jsme si mohli všichni užít krásného slunečného únorového dne.

1. února 2018 - Toulavá kamera slaví 15. narozeniny
Česká televize pro oslavu 15. výročí pořadu Toulavá kamera připravila sváteční díl, jehož premiéru odvysílá ČT 1 v neděli 4. února od 10 hodin. Mezi pětici míst, které v dokumentárním pořadu o českých památkách a zajímavostech uvidíte, bude i naše muzeum. Přejeme vám pěkné sledování reportáže, ve kterém se naše expozice poprvé představí v zimě, tedy mimo sezónu. Toulavce přejeme do dalších let mnoho spokojených diváků a těšíme se za pět let na její další návštěvu. Chcete-li si pustit minulé díly od nás, naleznete je na stránkách ČT: 2008 a 2013.

23. ledna 2018 - Nový měsíčník MY - setkání
Jelikož tradiční média ztrácejí postupně o naše muzeum zájem, využil předseda spolku pozvání na setkání konané u příležitosti představení nového měsíčníku MY, které se 18. ledna konalo v Praze. Vedle setkání s tvůrci a donátory časopisu zbyla chvilka i na pozdravení se s naším příznivcem, šéfem parlamentního výboru Václavem Klausem ml. a povídání si s členem Rady Českého rozhlasu, exministrem Vítězslavem Jandákem. Redakci přejeme mnoho úspěchů a vám všem, aby se časopis líbil.

14. ledna 2018 - Natáčení reportáže České televize
V sobotu 13. ledna navštívili po 10 letech náš areál reportér Roman Šulc a kameraman Jan Kubka, aby o nás natočili pro Českou televizi další díl pořadu Toulavá kamera. Mrazivé ráno ani zamračená obloha plánovanou akci výrazně nenarušily a vy se už teď můžete těšit na reportáž, kterak se naše muzeum změnilo za posledních 10 let. Další tvorbu uvedených autorů si můžete prohlédnout na stránkách www.cestyapamatky.cz.

Archiv aktualit: 2019 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Železniční muzeum Zlonice, Lisovice 7, 273 71 Zlonice, +420 728 957 315
zmzlonice@seznam.cz , http://www.sweb.cz/zmzlonice