Archiv aktualit 2016

31. prosince 2016 - Jeden rok končí, druhý začíná
Děkujeme všem 2.850 návštěvníkům, kteří v roce 2016 navštívili naše stále rozšiřované expozice, i všem, kteří jsou nám trvale příznivě nakloněni. A protože náš spolek má touto dobou dost starostí s vlastní existencí a prochází jakousi reinkarnací v rámci nového Občanského zákoníku, připili jsme (společně s organizátory letošního 15. speciálního vlaku k nám) na ten nadcházející rok již 10. prosince. Věříme, že pro vás všechny i pro naši činnosti přinese co nejvíce toho dobrého, a těšíme se, jak pro vás 22. dubna opět otevřeme naše brány.

6. listopadu 2016 - Rekordní návštěvnost v roce 2016
V neděli 30. 10. 2016 ukončilo naše muzeum další sezónu, ve které nás navštívilo rekordních 2.800 osob, které celkově na vstupném zaplatily 81.700 Kč. Přes trvalý nárůst zájmu o naše expozice se nám nepodařilo vyřešit financování našeho projektu, který v konkurenci hojně dotovaných kulturních akcí samozřejmě z pouhého vstupného nevyžije. Přes pravidelný příspěvek městyse Zlonice v aktuální výši 50.000 Kč a pravidelné příspěvky členů a jejich rodinných příslušníků v obdobné výši jsme k udržení otvírací doby vyčerpali za poslední 2 roky veškeré finanční rezervy. Na příští sezónu proto zatím můžeme garantovat přístupnost expozic pouze každou poslední sobotu v měsíci od 9 do 17 hodin. Přesto se nadále budeme snažit o vyřešení jak formou oslovování sponzorů, tak snahou trefit se činností do stále komplikovanějších dotačních i zákonných pravidel. Chceme našim návštěvníkům zachovat otvírací dobu tak, jak byla v posledních 3 letech, tedy v rozsahu zhruba 100 dnů ročně. Věřte nám, že je to rok od roku těžší.

23. října 2016 - Sezónu zakončíme s Cyklohráčkem
V sobotu 29. 10. proběhne oslava konce další sezóny našeho muzea, při které se můžete svézt historickými autobusy, Cyklohráčkem i naší malodráhou. Součástí oslav jsou i výstavy. Chybět nebude široká nabídka upomínkových předmětů a občerstvení. Bližší informace najdete v akcích.

19. října 2016 - Vyzkoušejte Cyklohráček při krátkém výletu
Chystáte se k nám do muzea ještě letos? Nebo bydlíte ve Zlonicích a blízkém okolí? Pak máte jedinečnou příležitost vyzkoušet si Cyklohráček při krátkém výletu do Slaného a zpět. Každou sobotu, neděli i ve svátek až do konce října vyrazí vláček plný her ze Zlonic v 14:58 do Slaného, kde můžete například omrknout na náměstí městskou kašnu z roku 1873 se 4 lvy, která nás inspirovala k umístění fontány v našem právě zprovozněném muzejním parku. Zpět ze Slaného Cyklohráček do Zlonic odjíždí v 16:47. Zkuste to, výlet naprosto unikátním vlakem stojí jen to, co běžné vlakové jízdné!

15. října 2016 - Svezte se k nám Cyklohráčkem kolem Řípu
Ve dnech 22., 23, 28., 29. a 30. října máte jedinečnou možnost vydat se do našeho muzea z Prahy, Roztok nebo Kralup nejstarší podřipskou lokálkou, na které vlaky o víkendech nejezdí. V uvedených termínech pro vás pojede odpolední Cyklohráček netradičně z Prahy Masarykova nádraží přes Roztoky u Prahy, Kralupy nad Vltavou, Straškov a Zlonice. Stejnou cestou se bude vracet i zpět. Naše muzeum bude otevřeno mimořádně až do 17 hodin, cesta do něj od Cyklohráčku trvá asi 10 minut.

10. září 2016 - Křest Fontány 4 neprezidentů a Lavičky Karla Havlíčka
Také jste již unaveni konvencemi dnešního světa? Odpoutejte se na dvě hodiny od něj a u příležitosti "10. výročí symbolického věnování slánské kašny z roku 1873 prezidentům V4 (dobudované u příležitosti zprovoznění Pražsko-duchcovské dráhy)" přijďte ve čtvrtek 15. září v 16 hodin mezi nás. Budete prvními návštěvníky budovaného parku HIC SUNT LEONES. V rámci křtu Kašny 4 neprezidentů a Lavičky Karla Havlíčka (Borovského) můžete navštívit zdarma i naše expozice. Přístupné budou až do 18 hodin.
Zbývá dodat, že v našem parku bude vše jinak, než v dnešním světě ziskových neziskovek. Proto park ani akce sama nejsou dotovány Evropskou unií, Českou republikou ani Středočeským krajem. I vaše případné dobrovolné příspěvky budou využity výhradně k budování dětského koutku, který park nabídne návštěvníkům muzea od příští sezóny.

25. července 2016 - Cyklohráčkem pro novou turistickou vizitku
Jako každou poslední sobotu v měsíci vyrazí odpolední Cyklohráček z pražského Masarykova nádraží až do Zlonic i 30. července. Naše muzeum vzdálené od nádraží zhruba 900 metrů bude proto v tento den přístupné až do 17 hodin. Navíc, v den příjezdu Cyklohráčku, uvede na trh nový upomínkový předmět, který potěší zejména cestovatele vlastnící TURISTICKÝ DENÍK. Jedná se o turistickou vizitku No. 3852 KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE. Svatyně s křížovým půdorysem stojí na jižním konci zlonického náměstí a byla dokončena v roce 1744 Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Zbývá připomenout, že nadále zůstává v prodeji i turistická vizitka No. 2066 ŽELEZNIČNÍ MUZEUM ZLONICE. A nezapomeňte - k získání rodinné vstupenky za exkluzivní cenu pouhých 100 Kč si stačí nechat v Cyklohráčku orazítkovat kupón v letáčku.

20. června 2016 - Zahájení výstavby zemědělské expozice
V sobotu 25. června k nám opět přijede Cyklohráček. Při té příležitosti budeme mít opět prodlouženou otvírací dobu do 17 hodin a opět představíme nový projekt. Ačkoli se netěšíme štědrým dotacím například v rámci takzvané obnovy venkova anebo spíš právě proto. Naše nová expozice, jejíž výstavbu slavnostně zahájíme, nemá být nakašírovaným pozlátkem, ale prostým umístěním exponátů v relativně zachovalém historickém špýcharu budovy, ve které oslavil svoji svatbu i po konci války dožil jeden z nejznámějších československých agrárních politiků, člen Republikánské strany československého venkova, předseda parlamentu, ministr i premiér - Jan Malypetr.

22. května 2016 - Cyklohráčkem na představení zahradní železnice
U příležitosti příjezdu Cyklohráčku a blížícího se dne dětí zahájíme symbolicky budování zahradní železnice, která udělá nejen radost malým návštěvníkům, ale připomene i prvorepublikovou činnost stavební a bagrovací firmy VÁCLAV FAIGL – ZLONICE. Základní sadu kolejí, model lokomotivy Orenstein & Koppel a prvních 7 nákladních vozíků nám pro tyto účely sponzorsky zajistila firma Altnet provozující v našem regionu internetovou síť SKVELY.NET. Neváhejte a buďte u toho - první vlak Lisovické zahradní železnice vyrazí na trať již 28. května.

21. dubna 2016 - Cyklohráček do Zlonic poveze zcela novou hernu
ČD a ROPID dnes představily zbrusu nový vagón, který posílí soupravu Cyklohráčku a současně nabídne dětem velkou hernu s balónkovištěm, stavebnicemi a skluzavkou pro nejmenší. Novinka nazvaná „vůz plný balónků“ doplní dřívější známou trojici (vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný her). Poprvé se na cestu vydá právě v den zahájení sezóny našeho muzea.
Tisková zpráva ČD (PDF 700 kB).

12. dubna 2016 - Nejlevnější vstupné? S kupónem z Cyklohráčku!
Pokud k nám pojedete Cyklohráčkem, nechte si od hrajvedoucího ve vlaku orazítkovat slevový kupón, který najdete v letáku Cyklohráčku. Když s ním přijdete do muzea, dostanete zvýhodněné rodinné vstupné za 100 Kč (až 2 dospělí + 3 děti). Orazítkovaný kupón můžete uplatnit při kterékoliv návštěvě našeho muzea v letošní sezóně.
Více o Cyklohráčku a jeho slevách najdete na www.cyklohracek.cz.

5. dubna 2016 - Slavnostní zahájení 20. sezóny
V sobotu 23. 4. zahájí náš spolek již 20. muzejní sezónu. Otevřeno bude mimořádně od 9 do 17 hodin. Chybět nebude tradiční parní vlak Svatý Jiří odjíždějící v pražského hlavního nádraží v 9:30 hodin, tentokrát v čele s parní lokomotivou 464.008. Jeho jízdu doplní odpolední Cyklohráček, který na svou cestu prodlouženou až do Zlonic vyrazí z pražského Masarykova nádraží ve 13:18 hodin. Od nádraží do našeho muzea a zpět zajistí autobusovou dopravu firma AD Vlastimír Vinš – přeprava je pro naše návštěvníky bezplatná. Bližší informace na stránce Akce.

Archiv aktualit: 2019 2018 2017 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Železniční muzeum Zlonice, Lisovice 7, 273 71 Zlonice, +420 728 957 315
zmzlonice@seznam.cz , http://www.sweb.cz/zmzlonice