Archiv aktualit - 2012

18. prosince 2012 - Novým exponátem muzea je historický autobus
Občanské sdružení Klub Železničního muzea Zlonice zakoupilo k renovaci historický autobus Ikarus/Avia 553.004 LUX z roku 1979, který původně sloužil Krajskému ústavu národního zdraví v Hradci Králové. Dojezdil jako majetek akciové společnosti ZEPOS Radovesice před 13 lety. Po opravě bude vozidlo využíváno k předváděcím jízdám v obvodu Zlonic a přidružených obcí při akcích muzea, případně k jednorázovým výletům členů sdružení a jejich hostů. Nebude využíváno k jiným účelům a proto dojde k jeho převedení na kategorii veterán.

28. října 2012 - Setkání armádních velitelských vozidel
V sobotu 27. října proběhlo na Slánsku setkání historických automobilů Jeep, GAZ, UAZ a obdobných strojů používaných v minulosti armádami evropských zemí i USA. Součástí akce byla také návštěva našeho muzea. Náhlé sněžení dodalo atmosféru bojové akce pramálo připomínající slunečné výstavy běžně známé z našeho areálu.

18. října 2012 - Kolej-klub V. Kostěnce ve Zlonicích končí
Jeden z prvních členů našeho sdružení se rozhodl přesunout své aktivity jinam, konkrétně do Turnova. Ve čtvrtek 18. 10. 2012 tak naší expozici opustil poslední z exponátů vlastněných panem Václavem Kostěncem. Lokomotiva Orenstein & Koppel v. č. 6289 z roku 1913, která byla vůbec prvním strojem, který jsme veřejnosti představili při zahájení prohlídek v roce 1997. Neochota vlastníka a našeho člena k další spolupráci však neumožnila, aby všechny 3 cukrovarské orensteinky zůstaly nadále pohromadě. Její místo zaujme do nové sezony jiné historické vozidlo.

4. října 2012 - Novinky z mimořádné valné hromady
V sobotu 29. 9. proběhla 6. mimořádná valná hromada Klubu ŽMZ, která schválila přijetí nových členů Marcely Martínkové, Milana Zachariáše a Lukáše Klapky. Dále zvolila novým místopředsedou Petra Cínu a novými členy revizní komise Marcelu Martínkovou a Luboše Branta. Pro případ příznivého výsledku následné kontroly ze strany živnostenského úřadu zmocnila statutární zástupce k provedení změny stanov v rozsahu změny sídla sdružení a k uspořádání slavnostního zahájení sezóny dne 20. 4. 2013 se zaměřením na 140. výročí zprovoznění Pražsko-duchcovské dráhy.

23. září 2012 - Poslední plánovanou prohlídku doplní veterány
Malé setkání autoveteránů zařazených do sbírkových fondů Železničního muzea Zlonice, Muzea dopravní techniky, Slaný a Muzea historické dopravní techniky, Kladno se uskuteční v sobotu 29. září u příležitosti poslední plánované pravidelné prohlídky budovaného areálu našeho muzea. Tradiční prohlídku exponátů spojenou s jízdami historické malodráhy doplní předváděcí jízda autobusu Ikarus 280.8, který odjíždí od kladenského vlakového nádraží v 10:15 a zpět z muzea ve 14:15 hodin. Bližší podrobnosti k jízdě naleznete zde.

9. září 2012 - Oslavili jsme 15 let budování muzea
V sobotu 8. září jsme oslavili 15. výročí zahájení prodeje vstupenek na pravidelné prohlídky našich exponátů a upomínkových předmětů s nimi. Slunečný den nalákal množství návštěvníků, nechtěně plánované ukončení činnosti klubu významné hosty i média. Jen obvyklý prodej občerstvení a drobností se nekonal, neboť ani řádní živnostníci nemají chuť pomáhat v místě, které si do hledáčku vybere živnostenský úřad. Odvahu našlo jen vydavatelství Pavel Malkus, které je naším tradičním partnerem. Podrobnosti o plánech do příštích let najdete v tiskové zprávě.

2. září 2012 - Spojení Praotce Čecha s muzeem zajistí Ruská Máša
Autobus B832.1654 vyrobený v roce 1999 s úpravami pro provoz v extremní ruské zimě prodělal poslední úpravy laku před oslavami našeho muzea. Poprvé se tak představí v barvách Dopravního podniku hlavního města Prahy na našich oslavách, kde zajistí místní dopravu od a k slavnostnímu vlaku „Praotec Čech“. V autobuse platí jízdenky z vlaku znějící do stanic Zlonice a Klobuky v Čechách vydané Posázavským pacifikem. Součástí představení autobusu je i předváděcí jízda organizovaná MHDT Kladno, která začíná u kladenského vlakového nádraží v 10 hodin.

29. srpna 2012 - Naše exponáty letos již pro třetí film
Po třech letech právě končí natáčení filmu Colette, který vzniká pod taktovkou scénáristy a režiséra Milana Cieslara a výkonného producenta společnosti Happy Celluloid, Viktor Mayera - podle stejnojmenné knihy Arnošta Lustiga. Hlavní roli belgické židovky Colette Cohenové ztvárnila francouzská herečka Clémence Thioly. Jejím partnerem se pro tento projekt stal známý český herec Jiří Mádl. Vše o natáčení ve Zlonicích i další zajímavosti se dozvíte ve čtvrtek 30. 8. v časopise 5+2 dny – Kladensko, který je distribuován zdarma například v prodejnách COOP (Jednota), a zejména ze železničního pohledu v říjnovém vydání měsíčníku Cargovák.

22. srpna 2012 - Oslavy podpořili další partneři
Již za dva týdny vyráží z Benešova u Prahy náš narozeninový expres Praotec Čech na svou cestu, kterou stejně jako samotné oslavy podpoří pětice partnerů. K předchozím, o nichž jsme vás již informovali, přibyl renomovaný výrobce kolejových vozidel a soukromý dárce, které si vám dovolujeme představit nyní. Nezbývá než všem popřát šťastnou cestu a připomenout, že Praotec Čech odjíždí z pražského hlavního nádraží již v sobotu 8. 9. 2012 přesně v 9:00 hodin.

19. srpna 2012 - Nový přírůstek do expozice zabezpečovací techniky
V rámci nepříliš radostného utlumování místních drah v České republice došlo k demontování 3 historických výkolejek v dopravně Pohořelice. Díky vstřícnosti SŽDC je však mohlo odkoupit Volné sdružení příznivců historie železnice, které jednu z nich získalo pro naši expozici zabezpečovací techniky. Od příštího roku tak budou moci naši návštěvníci vidět i tento unikát.

8. srpna 2012 - Na oslavách představíme nové zboží
Přesně za měsíc oslaví naše muzeum 15 let od zahájení pravidelného provozu. Téhož dne se zařadí do programu Turistický deník a uvede na trh nové upomínkové předměty dodané tradičně naším partnerem, Dopravním vydavatelstvím Malkus. Součástí oslav budou jízdy historických vlaků, výstava silničních veteránů i další doprovodný program. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

24. července 2012 - Narozeninový expres má první partnery
Slavnostní vlak na naše oslavy konané 8. září není dotován z veřejných rozpočtů ani fondů, jak je obvyklé u většiny osobních vlaků i muzeí. Příznivou cenu jízdného mohou pro vás zajistit pouze partneři našich oslav. První 3 již známe a s radostí si vám je dovolujeme představit. Jedná se o firmy zcela odlišného zaměření i právní formy. Jedno však mají společné – náš dík za ochotu využít našich oslav ke své prezentaci a tím nepřímo pozitivně přispět k jejich rozsahu. Věříme, že se stanou příkladem pro další.

22. července 2012 - Přípravy slavnostního vlaku vrcholí
Díky spolupráci s kolegy z Posázavského pacifiku v současné době již ladíme detaily jízdy slavnostního vlaku, který vám nabídneme k bezpečné a pohodlné jízdě na oslavy našeho výročí konané v sobotu 8. září. Vlaková souprava odpovídající spěšným vlakům nasazovaným na zdejší trati před půlstoletím bude vedena nově renovovaným Hektorem T 435.003 a nebude v ní chybět barový vůz, ani vůz pro přepravu dětských kočárků a jízdních kol. Na svou pouť se vydá z Benešova u Prahy do Klobuk v Čechách a cestou zastaví například v Praze hl. n. (odj. 9:00), Kralupech nad Vltavou (odj. 9:48) a samozřejmě i ve Slaném a Zlonicích. Podrobnosti o jízdě vlaku i oslavách 15. výročí muzea budou k dispozici počátkem srpna.

17. července 2012 - WiFi i u nás
Současný trend Free WiFi, tedy volně přístupné bezdrátové připojení k internetu, je k mání již i v našem muzeu. Připojení je k dispozici v expozici osobní přepravy a čekárně a jak patrno z fotografií, na internet se může podívat i vaše koza. Ve vozech naší malodráhy zatím instalován není, ale po vzoru velkých železničních správ zavádějící WiFi ve svých vlakových spojích, o tom samozřejmě uvažujeme.

27. května 2012 - Rozšíření otvírací doby, sleva pro rodiny
Od června letošního roku mohou zájemci navštívit zlonické železniční muzeum 5 dnů v týdnu. Otevřeno bude v sobotu, neděli, pondělí, úterý a středu, vždy od 9 do 15 hodin. Pravidelný sobotní provoz malodráhy zůstává nezměněn. Rodiny s dětmi mohou navíc výrazně ušetřit na vstupném. Dva dospělí s 1 až 3 dětmi zaplatí pouhých 120 korun. Podrobnosti nejdete v tiskové zprávě.

26. května 2012 - Naše exponáty do filmů
Hned pro dva filmy najednou zapůjčilo tento týden naše muzeum exponáty. Mechanické stavědlo zamířilo z expozice zabezpečovací techniky na natáčení komedie Zdeňka Trošky „Babovřesky“. Kryté nákladní vozy Z 1-24269 a Z 1-34859 odjely do filmu zahraniční provenience situovaného do období občanské války v USA.

17. května 2012 - Návštěva z AGFmedia
V rámci postupného rozšiřování nového týdeníku 5+2 dny navštívila naše muzeum jeho kladenská redaktorka s kolegyní. Po rozhovoru o začátcích, současnosti i cílech naší činnosti došlo i na samotnou prohlídku expozic. Nezbývá než se těšit na představení našeho muzea zaměřeného na zemědělské dráhy na stránkách časopisu z rodiny zemědělského giganta AGROFERT.

13. května 2012 - Sváteční den v muzeu
Netradičně v úterý se otevřely brány našeho muzea u příležitosti návštěvy motorkářů při jejich zastávce na každoročně konané cestě z Peruce k památné hoře Říp. Následovala speciální prohlídka pro účastníky akce pořádané ve spolupráci s galerií U Plazíka a pak už odjezd do Peruce na prohlídku dokumentů a fotografií Parostrojního spolku Mikádo z Loun. Netradiční den s historickým autobusem Karosa LC736.00 prožilo 40 účastníků především z Kladna a Zlonicka.

3. května 2012 - Ukončení pronájmu bývalé výtopny
Po 15 letech opouští zlonické železniční muzeum kolejiště bývalé výtopny Českých drah. Pronájem kolejí, hojně dosud používaných nejrůznějšími subjekty při jízdách parních vlaků k údržbě strojů a doplnění vody či uhlí, je pro provozovatele muzea neefektivní. Bližší informace najdete v tiskové zprávě.

2. května 2012 - Svátek v muzeu a galerii
Na úterý 8. května vás zveme na netradiční prohlídku našich expozic spojenou s návštěvou Galerie U Plazíka v Peruci a předváděcí jízdou historického autobusu Karosa LC 736.00. Sváteční jízdu lze nastoupit u kladenského vlakového nádraží v 13:00 hodin, nebo přímo v našem areálu ve 13:40 hodin. Těšíme se na vaši účast.
Plakát (PDF 375 kB)


2. května 2012 - 16. sezóna zahájena
V sobotu 21. 4. 2012 zahájilo naše muzeum již 16. sezónu. Slavnostní otevření nové expozice doplnilo i představení firemního „stejnokroje“, ve kterém vás napříště budeme vítat v našem muzeu. V měsíci květnu bude otevřeno tradičně každou sobotu od 9 do 15 hodin, a od června 2012 chystáme zásadní rozšíření provozní doby.
Fotoprezentace ze zahájení


8. dubna 2012 - Zahájení 16. sezóny Železničního muzea Zlonice
V sobotu 21. 4. 2012 zahájíme již šestnáctou muzejní sezónu. Při této příležitosti vyjedou do Zlonic historické vlaky od Vltavy, Labe i Ohře. Parní expres ČD „Svatý Jiří“ vyrazí na cestu tradičně z Prahy, motorová souprava KŽC-D „Zlonický motoráček“ nabídne exkluzivní jízdu zájemcům z Loun a Roudnice. Do třetice přijede i „Roudnický motoráček“ - motorový vůz téhož dopravce vypravený z Lužce a Vraňan. Další program včetně autobusových spojů naleznete zde a na našem plakátu (PDF 350kB). Přejeme vám příjemný zážitek z jízdy i celého dne v našem neustále rozšiřovaném areálu.

Archiv aktualit: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Železniční muzeum Zlonice, Lisovice 7, 273 71 Zlonice, +420 728 957 315
zmzlonice@seznam.cz , http://www.sweb.cz/zmzlonice