Archiv aktualit 2017

31. prosince 2017 - PF 2018
Rok 2017 byl opravdu rekordní. Železniční muzeum navštívilo 3333 návštěvníků a přijelo 11 speciálních vlaků.
Děkujeme našim návštěvníkům a příznivcům a těšíme se na setkání v přístí sezóně.
Přejeme všem hodně štěstí, pohody a zdraví v novém roce 2018.

28. prosince 2017 - Rekordní rok uzavřel Vánoční expres
Na samotný závěr roku připravila Výtopna Zlíchov speciální vlak s lokomotivou 464.102 z Prahy-Smíchov do našeho muzea na mimořádnou prohlídku. Kratší souprava byla plně obsazena a účastníci si výlet nenechali zkazit ani mlhavým a chladným počasím. Expres svým odjezdem zpět připomněl blížící se konec roku a nám zbývá už jen popřát touto cestou všem našim příznivcům vše nejlepší do toho nového.

1. listopadu 2017 - Sezóna skončila, ale další již chystáme
Poslední říjnovou sobotu jsme, již tradičně současně s Cyklohráčkem, slavnostně ukončili další sezónu. Děkujeme všem letošním 3.240 návštěvníkům, že si na návštěvu našich expozic našli čas a zaplaceným vstupným 109.970 Kč nám umožnili začít přípravami sezóny další bez zvýšení cen. Zahájena bude 21. dubna 2018 příjezdem parního vlaku Svatý Jiří a dalším doprovodným programem.

22. října 2017 - Ukázka vyprošťování členy SDH Zlonice
V návaznosti na příjezd letošního posledního Cyklohráčku a ukončení sezóny našeho muzea se můžete těšit, vedle výstavy historických aut a hasičské techniky, na ukázku vyprošťovacích prací tak, jak jsou prováděny při havárii osobního automobilu. V sobotu 28. 10. ji v 16 hodin předvedou hasiči SDH Zlonice, jejichž tým letos obsadil 7. místo Mistrovství ČR jednotek SHD obcí ve vyprošťování osob.
Plakát s jízdním řádem Cyklohráčku a dalšími informacemi zde.

8. října 2017 - Blíží se ukončení muzejní sezóny
Na sváteční sobotu 28. října pro vás již potřetí chystáme ve spolupráci s ROPID slavnostní ukončení sezóny našeho muzea spojené s jízdou netradičně sestaveného Cyklohráčku. Letos se můžete těšit na historicky vůbec první jízdu patrového vozu na jeho trase. V jeho čele uvidíte motorovou lokomotivu, jaká koncem minulého století obsluhovala zlonické vlečky i podniky na lokálce do Roudnice a jejíž interiér si budete moci ve stanici Zlonice prohlédnout i s odborným výkladem. V našem areálu najdete vedle expozic výstavu automobilů z 60. až 80. let a výstavu hasičských stříkaček. Bližší informace budou k dispozici nejpozději 15. října.

26. září 2017 - Před 70 lety zemřel Jan Malypetr
Vstupní prostor našeho muzea nově zdobí pamětní deska připomínající Jana Malypetra, člena Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu, který se postupně od funkce starosty rodných Klobuk vypracoval až na post premiéra Československé republiky a jehož kariéru i existenci strany bojující za zájmy venkova navždy ukončil v roce 1945 Košický vládní program podepsaný 4 stranami Národní fronty. Věříme, že všem příchozím připomene, že demokracie je jen jedna a jakékoli snahy o její „vylepšení“ vedou nakonec vždy k totalitě.

19. září 2017 - Odhalení pamětní desky Jana Malypetra
V sobotu 23. září proběhne v našem muzeu slavnostní odhalení pamětní desky Jana Malypetra, jednoho z nejvýznačnějších československých politiků, od jehož úmrtí uplyne právě 70 let. Účastníci akce se sejdou na 10. hodinu v parku železničního muzea, kde na prvorepublikového premiéra zavzpomínají jeho vnuci. Jeho odkaz připomene předseda spolku Centrum pro občanské svobody, Mgr. Václav Klaus. Práci na desce přítomným přiblíží akademický sochař Zbyněk Fojtů. Srdečně všechny zveme na uvedenou akci a prosíme o pochopení, že provoz muzejní malodráhy bude v uvedený den zajištěn pouze odpoledne.
Podrobnosti v Tiskové zprávě.

7. září 2017 - Oslavy 20 let muzea netradičně
Dne 6. září 2017 v 9 hodin ráno uplynulo přesně 20 let, kdy se pro zájemce otevřela naše první expozice. Na soboru 9. září jsme pro vás ale místo velkolepých pomíjivých oslav připravili několik novinek, které vám budou sloužit trvale. U příležitosti 20. výročí našeho muzea zpřístupníme nejstarší část domu, ve kterém muzeum od roku 2010 sídlí, a uvedeme do provozu 2 nová WC – oddělená pro ženy a muže, která budou umístěna poblíž přejezdu malodráhy. Původní retro WC v expozici osobní přepravy zůstane nadále v provozu jako univerzální. Věříme, že tento drobný pokrok v rámci našich možností oceníte.

20. května 2017 - Práce na pamětní desce
V sobotu 23. září bude u příležitosti 70. výročí úmrtí Jana Malypetra v našem muzeu odhalena pamětní deska připomínající jeho vztah k našemu areálu i jeho význam pro železniční síť zdejšího regionu. Práce se ochotně ujal akademický sochař Zbyněk Fojtů, který je běžně znám především svými pracemi pro Českou národní banku v oblasti pamětních mincí. Jak práce na takové desce vypadá, nám pro vás zaslal na přiložených fotografiích.

11. května 2017 - Jednotná pravidla pro skupiny
Novinkou letošní sezóny jsou jednotná pravidla pro školní i jiné skupinové zájezdy, které je možné domluvit telefonicky nebo emailem. U všech skupin dětí, studentů či důchodců ve skupině minimálně 10 osob je vstupné stanoveno na 30 Kč za osobu, resp. na 40 Kč v případě, že organizátor požaduje pro každého účastníka tištěného průvodce „Exponáty ŽMZ“. Možné je dohodnout i doplňkové služby, například přípravu ohniště na opékání a podobně. Obdobně je postupováno u výletů skupin běžných návštěvníků s tím, že vstupné je v takovém případě 40 resp. 50 Kč/osobu.

8. května 2017 - Prodloužený víkend přilákal přes 200 návštěvníků
Přelom dubna a května se nesl ve znamení speciálních vlaků. V sobotu 29. dubna tradičně dorazil Cyklohráček a v neděli první letošní speciální vlak. Ani aprílové počasí výletníky neodradilo – Cyklohráček jich dovezl téměř 80, nedělní speciál z Mělníku byl plně obsazen.

28. dubna 2017 - Cyklohráčkem do zlonického muzea
Chystáte se k nám a ještě nikdy jste nejeli Pražským Semmeringem nabízejícím úchvatný pohled na hlavní město? Tuto možnost vám každou poslední sobotu v měsíci od dubna do října 2017 nabídne odpolední Cyklohráček - přímý vlak z Prahy do Zlonic, ve kterém si vaše děti opravdu užijí. Ale pozor, nová trasa přináší i novou výchozí stanici, kterou se stává Praha hlavní nádraží, odkud odjíždí v 13:07 hodin. Zpět ze Zlonic je odjezd v 16:43.

26. dubna 2017 - Sezóna 2017 úspěšně zahájena
Přes chladné počasí jsme v sobotu 22. dubna úspěšně vstoupili do další sezóny. Tradičně nechyběl parní vlak ČD „Svatý Jiří“ ani historická hasičská technika SDH Zlonice. Dopravu po Zlonicích zajistila firma AD Vinš, občerstvení i prodej železniční literatury a upomínkových předmětů Dopravní vydavatelství Pavel Malkus.

20. dubna 2017 - Otvírací doba se vrací
Vzhledem k současnému příznivému výkladu zákona o EET bude v letošním roce naše expozice přístupná stejně, jako v letech minulých. Tedy od 22. dubna do 29. října každý víkend i svátek od 9 do 15 hodin s tím, že každou poslední sobotu v měsíci, kdy se k nám můžete vydat odpoledním Cyklohráčkem, bude otvírací doba prodloužena až do 17 hodin. V měsících červenci a srpnu bude navíc otevřeno i o pracovních dnech s výjimkou pondělí. Spolek Klub Železničního muzea Zlonice si vyhrazuje právo na předčasné ukončení sezóny pro případ, že by se výklad Zákona o evidenci tržeb změnil nebo bylo dosaženo limitu, jehož překročení by vyžadovalo zřízení pokladny s EET.

7. dubna 2017 - Železnice okresu slánského – brožurka do kapsy
Již brzy, konkrétně 15. května, uplyne 90 let od chvíle, kdy do Slaného, Zlonic, Loun a Mostu přijel rychlík z Prahy poprvé přes Kralupy nad Vltavou. Následně si 27. září připomeneme 70. výročí úmrtí jednoho z nejvýznačnějších československých politiků, Jana Malypetra. Jak spolu tyto dvě věci souvisejí, se dozvíte v publikaci vydané díky laskavé podpoře Romanovského rozvojového literárního fondu v Jekatěrinburgu, která bude zdarma k dispozici návštěvníkům našich expozic již 22. dubna.

5. dubna 2017 - Slavnostní zahájení sezóny
V sobotu 22. dubna slavnostně zahájíme další sezónu. Chybět nebude ani tradiční příjezd parního vlaku Svatý Jiří z Prahy, již podruhé s lokomotivou 464.008. Expozice budou přístupné od 9:00 do 15:30 hodin, dopravu mezi nádražím a muzejním areálem zajistí odpoledne autobus. Možnosti občerstvení a využití doplňkového prodeje, vzhledem k nejasnostem ve výkladu EET, budou upřesněny těsně před termínem konání akce.
Podrobnosti v Akcích.

31. prosince 2016 - Jeden rok končí, druhý začíná
Děkujeme všem 2.850 návštěvníkům, kteří v roce 2016 navštívili naše stále rozšiřované expozice, i všem, kteří jsou nám trvale příznivě nakloněni. A protože náš spolek má touto dobou dost starostí s vlastní existencí a prochází jakousi reinkarnací v rámci nového Občanského zákoníku, připili jsme (společně s organizátory letošního 15. speciálního vlaku k nám) na ten nadcházející rok již 10. prosince. Věříme, že pro vás všechny i pro naši činnosti přinese co nejvíce toho dobrého, a těšíme se, jak pro vás 22. dubna opět otevřeme naše brány.

Archiv aktualit: 2019 2018 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Železniční muzeum Zlonice, Lisovice 7, 273 71 Zlonice, +420 728 957 315
zmzlonice@seznam.cz , http://www.sweb.cz/zmzlonice